Ari-Pekka Pajuluoma on vaasalainen jääkiekkoamattilainen. Hänellä on pelaajataustaa Mestiksestä ja kolmentoista vuoden kokemus valmentajana kilpajääkiekon parissa. Viimeisten vuosien aikana hän on valmentanut Liigassa, KHL:ssä ja viimeksi Brynäsin SHL-joukkueesa.
Pajuluoma tulee vastaamaan koko junioriorganisaation urheilutoiminnan johtamisesta tavoitteenaan kehittää joukkueiden toimintaa, sekä vahvistaa Sportin pelaajapolkua. Hän toimii ikäluokkavalmentajien esimiehenä ja on myös Vaasan Sportin urheilutoiminnan kehitysryhmän jäsen.
- Kun selvisi, että Pajuluoman kaltainen kokenut valmentaja on mahdollista saada mukaan Sportin toimintaan päätin ottaa häneen yhteyttä. Meillä on hyvin samansuuntaiset ajatukset junioritoiminnan kehittämisestä ja kokemuksemme varmasti tukevat toisiaan. Hänellä on vahva kokemus ammattiurheilusta ja sen vaatimuksista. Minulla taas nuorten pelaajien kehittämisestä ja junioriorganisaation arjesta, toteaa Vaasan Sportin urheilujohtaja Herkko Koski.
- Hienoa olla takasin Vaasan Sportissa ja varsinkin nyt, kun seura haluaa panostaa pelaajakehitykseen, motivaationi on tapissa. Uskon, että saamme tehtyä joitakin hyviä asioita jo lyhyellä aikavälillä. Tavoitteena totta kai, hieman pidemmällä aikavälillä, on nähdä alueen omia pelaajia myös liigajäällä, sanoo Ari-Pekka Pajuluoma.
Kevään aikana pääpaino tulee olemaan urheilutoiminnan linjausten ja toiminnan arvopohjan selkeyttämistä ja tulevan kauden suunnittelussa. Heti kesän jälkeen toiminta käynnistetään uuden toimintasuunnitelman mukaan.
- En näe mitään syytä, etteikö Vaasan Sport voisi tulevaisuudessa olla yksi Suomen kärkiseuroista urheilu- ja valmennustoiminnan laadun näkökulmasta. Tekijöistä se ei ainakaan jää kiinni, lopettaa Herkko Koski.
Ari-Pekka Pajuluoma aloittaa työt kevään aikana.
01.06.2023 13.50 | Tamas Fodorista fysiikkavalmennuksesta vastaava |
29.05.2023 13.30 | Andreas Nykvististä uusi junioripäällikkö |
04.05.2023 10.30 | Skills Camp tulee jälleen kesäkuussa |
17.04.2023 18.29 | Tehojäitä kenttäpelaajille ja maalivahdeille - lisäboostia taitoharjoitteluun |
16.04.2023 21.00 | U16 järjestää avoimet harjoitukset |
15.04.2023 13.00 | REKRY - palkkaamme junioripäällikön |